Piotr Karol Sawicki

pianista, kompozytor, aranżer

 

Darmowe nuty

Postanowiłem na tej stronie dodawać ciekawe adresy, gdzie można znaleźć różnego rodzaju nuty pdf, oczywiście legalnie.

Jak ktoś ma jakieś propozycje dodania jakiegoś fajnego linka, to proszę o kontakt.

Nuty za darmo i legalnie:

Przede wszystkim polecam społecznościowy portal wymiany nut

PianoFiles obecnie sheeto.com

To baza danych właścicieli nut, którzy publikują na portalu spis nut, jakie posiadają: na fortepian, podręczniki, partytury, śpiewniki, albumy i wiele innych. Zapisz się za darmo i wymieniaj się legalnie nutami w formie elektronicznej.

Polecam również portal Wikifonia, gdzie można przetransponować online piosenki, oraz ściągnąć je w postaci pdf'a lub music xml'a. Jest tam wiele standardów jazzowych i nie tylko. Niestety nuty te zawierają czasem różne błędy, ale i tak warto tam wejść. Są za darmo. Strona została zamknięta, ale czasem można ściągnąć wybrany utwór z archiwum internetowego archive.org, gdzie są przechowywane kopie całych zasobów internetowych.

Dużo aranżacji znanych amerykańskich przebojów na różne ciekawe zespoły znajduje się na stronie programu do pisania nut musescore, który jest świetnym darmowym narzędziem. Nuty zamieszczają tam oczywiście użytkownicy programu musescore. Nuty te można pobrać w formacie midi, music xml oraz pdf i przetransponować online.

 

Polecam również finale showcase, czy darmową bibliotekę nutową użytkowników programu finale, którzy zamiaszczają tam najprzeróżniejsze nuty.

Portal mutopia, to miejsce gdzie można pobrać nuty muzyki klasycznej i bardzo starej muzyki rozrywkowej, która jest w tzw. domenie publicznej. Domena publiczna, czyli twórczość powstała tak dawno temu, że zgodnie z prawem autorzy i ich spadkobiercy nie mogą pobierać tantiemów z wykorzystywania ich twórczości. Muzyka klasyczna, np. Mozart, Bach, Beethoven; muzyka rozrykowa, np. Scott Joplin. Nuty są w formacie pdf, midi, mp3 oraz w formacie ".ly", czyli programu lilypond, na licencji gpl (czyli darmowego).

 

Piano Sheet Music Online - to serwis,gdzie można ściągnąć ponad 6 tysięcy tytułów w opracowaniu na fortepian. Są tu utwory znanych artystów, jak i mniej znanych, jak również te, znajdujące się w domenie publicznej.

 

http://kern.ccarh.org

Link do portalu Kern Scores z muzyką klasyczną (108 tyś utworów) w formatach humdrum, musexml, musedata i pdf

 

http://www.tobis-notenarchiv.de/bach/10-Klavierwerke/09-Wohltemperiertes_Klavier_I/indexe.htm

 

Archiwum m.in nut Bacha, Mozarta

http://www.tobis-notenarchiv.de

 

Ciekawa biblioteka muzyczna

http://www.musicalion.com

 

Wirtualna półka z nutami

http://www.hausmusik.ch/notenregal/

 

Trochę różnej muzyki

http://www.capella.de/us/index.cfm/download/digital-score-library/our-capella-scores/

 

Nuty do kupienia:

Jeśli ktoś chciałby kupić gotowe nuty piosenek online, to polecam dwa amerykańskie sklepy:

freehandmusic.com, obecnie onlinesheetmusic.com gdzie można kupić fortepianówki do wielu znanych utworów w formacie solero, umożliwiającym transponowanie, oraz

musicnotes.com, który działa podobnie, ale według mnie ma mniej pojedynczych utworów w postaci elektronicznej niż ten poprzedni sklep.


Natomiast jeśli chcesz mieć oryginalne nuty, których nie będzie miał nikt inny oprócz Ciebie, to zamów je u mnie!